ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողով է այցելել «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, ազգությամբ եզդի Միրզա Դինային: Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ԱԺ պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Սոս Ավետիսյանը:
ԱԺ պատգամավորները շնորհավորել են Միրզա Դինայիին «Ավրորայի» դափնեկիր դառնալու կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը ճիշտ ընտրություն է կատարել: Ռուստամ Բաքոյանի հավաստմամբ՝ անչափ կարեւոր էր մրցանակի շնորհումը ազգությամբ եզդի մարդասիրական գործչին, քանի որ, ըստ նրա, Մերձավոր Արեւելքում բնակվող եզդի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանությունը դեռ շարունակվում է: «Այս փաստը դրա արձագանքն էր եւ Միրզա Դինայիի մարդասիրական գործունեության ճշգրիտ գնահատականը»,-ասել է ԱԺ պատգամավորը:
Նաիրա Զոհրաբյանը բարձր է գնահատել մրցանակակրի գործունեությունը: Նա նշել է, որ եթե Միրզա Դինայիի նման գործիչներ չլինեին, ապա աշխարհը կգնար կործանման:
«Ես կրկնակի հպարտ եմ, որ մրցանակը ստացել եմ Հայաստանում, ցեղասպանություն ապրած ժողովրդի զավակներից»,-ասել է «Ավրորայի» դափնեկիրը:  Նա ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում եզդի համայնքը եւ ազգային մյուս փոքրամասնություններն ապրում ու աշխատում են առանց որեւէ խնդիրներ ունենալու: «Ձեր երկրում եզդիները պահել են իրենց ինքնությունը»,- նշել է Միրզա Դինային: Կարեւոր է համարվել նաեւ այն, որ եզդի ժողովուրդը մեր երկրում ունի իր ազգային հոգեւոր կենտրոնը:
ԱԺ պատգամավորները Միրզա Դինայիին մաղթել են աննկուն կամք ու հաջողություն՝ նրա մարդասիրական առաքելության գործում:

21 октября по инициативе депутата фракции “Мой шаг” Р.Бакояна НС посетил   лауреат премии “Аврора”, езид по национальности Мирза Динаи. На встрече присутствовали председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян, депутаты НС С.Ханданян, Ш.Торосян, С.Аветисян.
Депутаты НС поздравили Мирзу Динаи с премией “Аврора”, подчеркнув, что конкурсной комиссией сделан правильный выбор. По Бакояну, крайне важным было награждение езидского деятеля-гуманиста, так как геноцид езидского народа на Ближнем Востоке все еще продолжается. “Этот факт – его отклик и точная оценка гуманитарной деятельности Мирзы Динаи”, - подчеркнул депутат НС.
Н.Зограбян высоко оценила деятельность лауреата премии. Она заметила, что если бы не было деятелей, подобных Мирзе Динаи, мир бы рухнул.
“Я вдвойне горд, что получил премию в Армении – от сынов пережившего геноцид народа”, - заявил лауреат “Авроры”. Он подчеркнул, что в Армении езидская община и другие нацменьшинства живут и работают без каких-либо проблем. “В вашей стране езиды сохранили свою идентичность”, - подчеркнул Мирза Динаи. Отмечена была также важность наличия в Армении духовного центра езидского народа.